Każdy kierowca, każdy posiadacz samochodu na własność doskonale wie, które dokumenty są wręcz niezbędne, aby nie dostać mandatu podczas policyjnej kontroli. Są również pewne dokumenty, które powinny być dołączone do samochodu w takich sytuacjach, jak kupno czy sprzedaż samochodu. Jednym z nich jest karta pojazdu. Czym jest i czy musisz ją mieć, kiedy chcesz oddać auto do skupu?
Spis treści
Karta pojazdu – co to jest?
Do czego służy karta pojazdu?
Karta pojazdu – czy musisz ją mieć przy sobie?
Czy posiadanie karty pojazdu jest obowiązkowe?
Co zrobić w razie utraty karty pojazdu?
Zgubiona karta pojazdu – jak wyrobić nową?
Ile kosztuje nowa karta pojazdu?
Czy można kupić samochód bez karty pojazdu?
Jak zarejestrować samochód bez karty pojazdu?
Czy można oddać auto do skupu bez karty pojazdu?
Podsumowanie
Karta pojazdu – co to jest?
Karta pojazdu należy do dokumentów obowiązkowych. Musi posiadać ją każdy zarejestrowany w Polsce samochód. Jest to przepis, który obowiązuje kierowców od 1999 roku. Nie trzeba jej wozić ze sobą w samochodzie ani okazywać podczas kontroli drogowej, jednak brak karty pojazdu może stać się dość poważnym utrudnieniem podczas próby sprzedania pojazdu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kupiłem samochód bez karty pojazdu 2023, rejestracja bez karty pojazdu jest możliwa? W artykule znajdziesz odpowiedź.
Do czego służy karta pojazdu?
Karta pojazdu jest kilkustronicowym dokumentem, który przypisany jest do konkretnego samochodu. Można powiedzieć, iż jest to dowód tożsamości każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. W karcie pojazdu znajdziemy dane, które można wyczytać z dowodu rejestracyjnego. Jakie jeszcze informacje zawiera karta pojazdu? Otóż znajdziemy tam listę poprzednich właścicieli pojazdu. Okazanie karty pojazdu to zebranie informacji dotyczących stanu technicznego samochodu, numerów identyfikacyjnych, roku produkcji, marki i modelu. W przypadku, kiedy dowód rejestracyjny wyrabiany jest przy każdej zmianie właściciela, pojazd posiada od początku jedną kartę.
Karta pojazdu – czy musisz ją mieć przy sobie?
Jak już zostało wspomniane wyżej, nie ma żadnego obowiązku, aby karta pojazdu nieustannie znajdowała się wewnątrz samochodu. Policjanci patrolujący ulice nie proszą o nią podczas kontroli drogowej. Nie ma więc żadnego ryzyka, że za jej brak otrzymasz mandat.
Czy posiadanie karty pojazdu jest obowiązkowe?
Czy kartę pojazdu można zlekceważyć? Otóż nie, jej posiadanie jest obowiązkowe. Są trzy sytuacje, w których trzeba wylegitymować samochód również kartą pojazdu. Chodzi o:
- rejestrację samochodu,
- złomowanie samochodu,
- sprzedaż samochodu.
Co zrobić w razie utraty karty pojazdu?
Zdarzają się sytuacje, kiedy mówimy o utracie karty pojazdu. Z pewnością jest to niemały kłopot dla posiadaczy samochodów. Zgubienie karty pojazdu może być efektem nieustannego wożenia jej ze sobą w samochodzie. Lepiej jest ją schować wśród innych dokumentów i wyciągnąć tylko wtedy, kiedy jest niezbędna. Zgubienie wymaga wyrobienia nowej karty pojazdu.
Zgubiona karta pojazdu – jak wyrobić nową?
Wyrobienie nowej karty pojazdu nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Pierwszym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji, w którym samochód został zarejestrowany. Koniecznością jest złożenie odpowiedniego oświadczenia o utracie karty pojazdu oraz specjalnej prośby o wyrobienie wtórnika. Aby było to możliwe, potrzebujesz mieć ze sobą dowód rejestracyjny, dowód osobisty oraz dowód wykupienia ubezpieczenia OC.
Ile kosztuje nowa karta pojazdu?
Wydanie wtórnika karty pojazdu nie kosztuje zbyt wiele. Jest to wydatek rzędu 75 zł. Trzeba jednak czekać aż 30 dni, aby dokument ten został odpowiednio wyrobiony.
Czy można kupić samochód bez karty pojazdu?
Brak karty pojazdu zazwyczaj jest pewną przeszkodą dla sprzedaży samochodu. Bez karty pojazdu ciężko jest znaleźć kupca. Dlaczego? Brak tego ważnego dokumentu może sprawiać, że potencjalni klienci będą z powątpiewaniem spoglądać na Twoją ofertę doszukując się jakiego haczyka. Jeśli zgubisz kartę pojazdu, warto od razu wyrobić nową, ponieważ w innej sytuacji kupno samochodu przez zainteresowaną osobę może zostać utrudnione. Dla kupca nie będzie to zbyt dobra oferta, ponieważ zanim zarejestruje samochód, będzie musiał samodzielnie starać się o wyrobienie nowej karty dla zakupionego pojazdu.
Jak zarejestrować samochód bez karty pojazdu?
Co z rejestracją pojazdu, kiedy nie ma karty? Jest to powód, dla którego możesz spotkać się w nieufnymi spojrzeniami i wieloma niedogodnościami ze strony urzędów. Bez wydanej karty pojazdu trudno jest zarejestrować samochód na nowe nazwisko. Z kolei do wydania duplikatu, konieczny jest dowód rejestracyjny na Twoje nazwisko. Lepiej jest więc bardzo dokładnie sprawdzać oferty i przekazywać pieniądze dopiero w momencie, kiedy otrzymasz wszystkie dokumenty od samochodu. Jeśli zaś sprzedajesz samochód bez karty, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyrobienie jej wtórnika.
Czy można oddać auto do skupu bez karty pojazdu?
Oddanie auta do skupu bez karty pojazdu może wiązać się z podobnymi problemami, jak chęć samodzielnej sprzedaży. Jednak skup samochodów jest przygotowany na to, że często klienci chcą szybko sprzedać samochód, nie bacząc na to, iż nie posiada on potrzebnej karty pojazdu. W skupie przymykają na to oko, obniżając stawkę za taki samochód.
Co zrobić w przypadku zgubionej karty pojazdu? Zagubiona karta pojazdu może okazać się niemałym problemem w przypadku oddawania pojazdu do skupu. Warto bowiem wiedzieć, że karta ta potrzebna jest tak przy rejestracji pojazdu, jak i przy jego sprzedaży czy złomowaniu, natomiast składanie fałszywych zeznań odnośnie jej posiadania – na przykład podczas kontroli przeprowadzanej przez policję bądź odpowiednie służby – może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W przypadku zagubionej karty pojazdu nie musimy jednakże popadać w panikę, jako że możliwe jest zlecenie wydania dokumentu zastępczego, jakim jest duplikat karty pojazdu. Wystarczy udać się do wydziału komunikacji, w którym to pojazd został zarejestrowany, a następnie poprosić o wydanie duplikatu karty pojazdu. Jeżeli tylko będziemy dysponować odpowiednimi dokumentami umożliwiającymi identyfikację nas jako faktycznych właścicieli danego dwuśladu, nową kartę pojazdu bez wątpienia otrzymamy niemal błyskawicznie!
Czy jeżeli kupiłem samochód bez karty pojazdu, to mogę sprzedać taki samochód? Podobne pytania są w przypadku zgubienia karty pojazdu. Okoliczności utraty karty pojazdu nie mają znaczenia. Obecnie do rejestrowania samochodów spalinowych nie jest potrzebna już karta pojazdu. Od września zmieniły się przepisy i sprzedający nie jest obowiązany wydać kartę pojazdu. Dla każdego pojazdu samochodowego wprowadzonego do ruchu od września nie są już wydawane karty pojazdów.
Podsumowanie
Jeśli chcesz sprzedać swój samochód w tradycyjny sposób, na pewno koniecznością będzie wyrobienie nowej karty pojazdu. Decydując się na skup, możesz otrzymać za taki samochód znacznie mniej pieniędzy, aniżeli wraz z kartą. Trzeba jednak spisać specjalne oświadczenie o utracie karty pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jak widać, z podanej sytuacji jest kilka wyjść. Do Ciebie należy rozważenie, co zrobić w takim przypadku i jaka decyzja będzie najlepsza. Miej na uwadze, że w większości sytuacji bez karty pojazdu ani rusz. Warto więc wydać te 75 zł i uzyskać nową kartę w mniej niż miesiąc składając jedynie parę kartek w odpowiednim urzędzie.
Polecane wpisy na blogu: