Sprzedaż samochodu często wiąże się z licznymi formalnościami. Zdarza się, że właściciel nie ma wszystkich dokumentów u siebie lub nie ma czasu na to, by poprowadzić sprzedaż samochodu na własną rękę. W takich sytuacjach można wynająć specjalnego pełnomocnika, który się tym zajmie. Wiele osób decyduje się też na sprzedaż samochodu swojego krewnego. Przed zawarciem umowy kupna sprzedaży i przed podjęciem innych czynności cywilnoprawnych, należy uzyskać pełnomocnictwo od właściciela. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Spis treści
Dlaczego warto sprzedawać auto w skupie?
Umowa kupna sprzedaży samochodu — jakie dokumenty są potrzebne?
Umowa kupna sprzedaży samochodu w skupie — jak to wygląda?
Umowa kupna sprzedaży pojazdu — czy może tego dokonać pełnomocnik?
Czy w skupie konieczne jest pełnomocnictwo?
Podsumowanie
Dlaczego warto sprzedawać auto w skupie?
Chcesz szybko dokonać sprzedaży samochodu? Skuś się na sprzedanie go w skupie samochodów. Samodzielna sprzedaż może nigdy nie dojść do skutku, ponieważ nasz rodzimy rynek motoryzacyjny jest za bardzo nasycony. Szybka sprzedaż samochodu jest możliwa w skupie i obie strony transakcji mogą wyjść na tym bardzo dobrze. Cena samochodu z pewnością będzie nieco niższa, niż sprzedaż na własną rękę, jednak nigdy nie ma gwarancji, że nowy właściciel pojazdu się znajdzie.
Umowa kupna sprzedaży samochodu — jakie dokumenty są potrzebne?
Umowa kupna sprzedaży samochodu może zostać spisana, jeśli właściciel pojazdu posiada wszystkie wymagane dokumenty. Chodzi o kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Niekiedy potrzebne są inne dokumenty, takie jak ubezpieczenie OC potwierdzające ważność polisy. Skup zapoznaje się ze stanem technicznym pojazdu, aby móc zaoferować adekwatną cenę. Cena samochodu w skupie może być nieco niższa, jednak zbywca pojazdu powinien zdawać sobie z tego sprawę.
Podpisując umowę kupna sprzedaży samochodu, warto mieć ze sobą również książeczkę serwisową. Zawarcie umowy kupna sprzedaży samochodu wiąże się z przekazaniem kluczyków do pojazdu. Warto poinformować nabywcę o wadach pojazdu oraz ostatnim raporcie z badania technicznego. Sporządzenie umowy kupna sprzedaży samochodu nie trwa długo. Aby przebiegło sprawniej, można mieć ze sobą wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który dostępny jest w wielu miejscach w sieci. Istnieje też specjalny generator umowy kupna sprzedaży pojazdu.
Umowa sprzedaży samochodu w skupie — jak to wygląda?
Kupno samochodu nie musi trwać długo. Jeśli posiadasz wszystkie dokumenty, wystarczy spisać umowę kupna sprzedaży pojazdu, aby cieszyć się pieniędzmi, które otrzymasz ze skupu. Do umowy sprzedaży samochodu potrzebne są dane pojazdu. W umowie sprzedaży należy zawrzeć numer rejestracyjny pojazdu, aktualny przebieg, rok produkcji, a także dane jednej i drugiej strony oraz adresy zamieszkania i nazwę miejsca zawarcia umowy. Umowa kupna sprzedaży samochodu to jednocześnie oświadczenie kupującego o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu.
Umowa kupna sprzedaży pojazdu — czy może tego dokonać pełnomocnik?
Wiele osób zastanawia się, czy sprzedażą samochodu może zająć się pełnomocnik. Owszem, jest taka możliwość. Jest to świetna opcja dla osób, które nie mają czasu się tym zająć. Wystarczy, że pełnomocnik posiada upoważnienie, co pozwoli na sprzedaż auta. Umowa sprzedaży samochodu może zostać podpisana przez pełnomocnika. Ważne jest, by podczas sprzedaży auta dostępne były wszystkie dokumenty, a samochód był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Do umowy sprzedaży samochodu dołączyć trzeba oświadczenie sprzedającego, iż samochód jest jego własnością.
Czy w skupie konieczne jest pełnomocnictwo?
Chcesz sprzedać auto w skupie, jednak nie masz na to czasu? Tam również wspomoże Cię pełnomocnik. Uzupełni dokładnie umowę kupna sprzedaży pojazdu o odpowiednie dane, takie jak PESEL w przypadku osób prawnych oraz NIP w przypadku firmy. Umowa kupna sprzedaży samochodu wymaga od sprzedającego oddanie wszystkich dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu, takich jak kartę pojazdu czy dotychczasowy dowód rejestracyjny. W sytuacji, kiedy to Ty sprzedajesz samochód swojego krewnego, również potrzebujesz jego pełnomocnictwa. Tylko wtedy możesz oddać przedmiot umowy oraz odebrać odpowiednią zapłatę za niego.
Podsumowanie
Sprzedaż samochodu wydaje się być prostym zadaniem. Temat komplikuje się, jeśli ciążą na Tobie obciążenia stron osób trzecich, jeśli masz nad sobą komornika sądowego bądź nie otrzymałeś odpowiednich dokumentów od poprzedniego właściciela. Jeśli wszystko jest jednak na swoim miejscu, możesz śmiało wykorzystać pełnomocnictwo do uproszczenia wszystkich czynności.