Sprzedaż samochodu nie kończy się jedynie na podpisaniu umowy kupna sprzedaży z nowym właścicielem. Konieczne jest także zgłoszenie sprzedaży samochodu do właściwego organu. Warto odwiedzić Urząd Miasta, Wydział Komunikacji, gdzie odnotuje się ten fakt w dowodzie rejestracyjnym. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o zbyciu pojazdu.
Spis treści
Sprzedaż samochodu
Umowy kupna sprzedaży samochodu
Ubezpieczenie a sprzedany samochód
Podatek po sprzedaży samochodu
Na czym polega zgłoszenie zbycia pojazdu?
Jak zgłosić zbycie pojazdu?
Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?
Ile mam czasu na zgłoszenie sprzedaży auta?
Zgłoszenie sprzedaży auta przez Internet
Wyrejestrowanie samochodu
Zgłoszenie sprzedaży samochodu – podsumowanie
Sprzedaż samochodu
Sprzedając samochód, jako jego właściciel, musisz dobrze się przygotować. Konieczne będzie przygotowanie pełnej dokumentacji dotyczącej stanu pojazdu, potrzebne będą zarówno Twoje dane, jak i dane nabywcy pojazdu. Musisz mieć pod ręką:
- kartę pojazdu,
- dowód rejestracyjny,
- dowód osobisty Twój oraz nabywcy pojazdu,
- umowa kupna sprzedaży.
Wcześniejsze przygotowanie kompletu potrzebnych dokumentów sprawi, że proces sprzedaży i podpisania umowy przebiegnie zdecydowanie szybciej i sprawniej.
Umowy kupna sprzedaży samochodu
Ważnym elementem każdej zawieranej transakcji jest umowa. Przygotowanie umowy kupna sprzedaży samochodu jest bardzo ważne. Co więcej, zarówno od sprzedającego, jak i kupującego wymagane jest skrupulatne jej uzupełnienie w dwóch kopiach. Dzięki temu każdy z Was otrzyma dokument poświadczający o zmianie właściciela pojazdu.
Warto pamiętać, że sprzedaż samochodu nie kończy się po podpisaniu umowy i przeliczeniu gotówki. Zarówno na nabywcę, jak i sprzedającego samochód czekają kolejne urzędowe obowiązki, których niedopełnienie może skutkować grzywną. Sprzedając samochód musisz zgłosić urząd o zbyciu pojazdu. Zobacz, jak to zrobić i ile masz na to czasu.
Ubezpieczenie a sprzedany samochód
Zastanawiasz się, co się dzieje z wykupionym ubezpieczeniem na samochód w momencie sprzedaży?
Obowiązujące prawo wyraźnie mówi, że jako właściciel pojazdu musisz przekazać nowemu nabywcy wykupione przez Ciebie ubezpieczenie. Dlatego przy zawieraniu umowy kupna sprzedaży musisz mieć przygotowaną polisę OC. Co więcej, po zmianie właściciela i sprzedaży, masz 14 dni, aby poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie. Dobrze jest zrobić to jak najszybciej, w przeciwnym razie mogą grozić Ci nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku niezgłoszenia tego faktu, możesz cierpieć z powodu stłuczek i wypadków, które zostaną spowodowane przez nowego właściciela (np. możesz stracić zniżki).
Podatek po sprzedaży samochodu
Nie jesteś pewny, czy po sprzedaży samochodu musisz zapłacić podatek? Odpowiedź na to pytanie zależna jest od kilku czynników.
Jeśli byłeś właścicielem pojazdu krócej niż 6 miesięcy, obowiązuje Cię obowiązek podatkowy. Znaczenie ma także kwota sprzedaży. Podatek, to opłata od zarobku, (czyli w tym przypadku od różnicy wartości sprzedaży i zakupu). Faktury poświadczające Twój wkład w samochód, mogą być tutaj kluczowe.
Na czym polega zgłoszenie zbycia pojazdu?
Poinformowanie o zbyciu pojazdu, to obowiązek każdego poprzedniego właściciela samochodu. Zgodnie z obowiązującym prawe, na zgłoszenie zbycia dotychczasowy właściciel pojazdu ma 30 dni od podpisu na umowie kupna sprzedaży. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest obowiązkiem, którego niedopełnienie może wiązać się z karą grzywny w wysokości od 200 zł do 1000 zł.
Jako dotychczasowy właściciel pojazdu koniecznie jak najszybciej zgłoś zbycie pojazdu. To chroni Cię zarówno przed karami finansowymi, jak i także konsekwencjami działań obecnego właściciela. Dokument, który potwierdza zbycie pojazdu oraz poświadczenie jego przedłożenia we właściwym wydziale komunikacji jest dla Ciebie ochroną.
Jak zgłosić zbycie pojazdu?
Aby zgłosić sprzedaż pojazdu możesz pojawić się osobiście w wydziale komunikacji. W zależności od miasta, może znajdować się on w starostwie powiatowym, dzielnicy, czy także w urzędzie miasta.
Aby zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu potrzebować będziesz:
- dowód osobisty,
- oryginał umowy kupna sprzedaży,
- zawiadomienie o zbyciu pojazdu,
- pisemne pełnomocnictwo od współwłaściciela (musi zawierać: datę i miejsce sporządzenia pełnomocnictwa, dane i podpis osoby udzielającej i otrzymującej pełnomocnictwo, dane pojazdu, numer rejestracyjny, VIN, model pojazdu).
Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?
Zgłoszenie o sprzedaży samochodu należy złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. Adres zamieszkania będzie decydujący w przypadku wyboru urzędu, który potwierdza zbycie. Przygotowanie i wypełnienie wcześniej potrzebnego zaświadczenia do zgłoszenia usprawni cały proces.
Pamiętaj, aby zachować urzędowe poświadczenie przedłożenia potrzebnych dokumentów. Pieczątka urzędnika na umowie kupna sprzedaży jest niejako potwierdzeniem, że zgłoszenie zostanie zarejestrowane i zostało przyjęte przez upoważnionego do tego urzędnika.
Ile mam czasu na zgłoszenie sprzedaży auta?
Zarówno jak w przypadku nabyciu pojazdu, zgłoszenie o jego zbyciu musi odbyć się w określonym czasie. Niezgłoszenie sprzedaży samochodu może wiązać się z karami finansowymi dla dotychczasowego właściciela samochodu. Obowiązek zgłoszenia faktu o sprzedaży pojazdu uprawnionego do udziału w ruchu drogowym to 30 dni kalendarzowych. W tym celu musisz się udać do wydziału komunikacji urzędu właściwego dla twojego adresu zamieszkania.
Zgłoszenie sprzedaży auta przez Internet
Aby zgłosić sprzedaż auta wcale nie musisz teraz wychodzić z domu. Wniosek o zbyciu samochodu możesz złożyć także w formie elektronicznej. Jak?
Aby tego dokonać musisz posiadać profil zaufany, skan umowy kupna sprzedaży. Wystarczy odwiedzić stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne, aby dopełnić należytych formalności.
Po dołączeniu dokumentów, wybraniu odpowiedniego wydziału komunikacji i po zatwierdzeniu podpisem elektronicznym otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia dokumentów w formie elektronicznej (UPP).
Wyrejestrowanie samochodu
Kiedy konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu. Wtedy gdy:
- przekazujesz auto do stacji demontażu lub przedsiębiorcy zajmującego się zbieraniem pojazdów,
- nastąpiła kradzież pojazdu,
- auto zostało wywiezione z kraju lub zbyte za granicą,
- nastąpiła kasacje auta za granicą,
- pojawił się nowy właściciel pojazdu.
Obowiązek rejestracji oraz obowiązek informowania o sprzedaży samochodu istnieje od dawna. Jednak mimo to bardzo często zdarza się, że kierowcy zapominają o dopełnieniu formalności na czas. Choć w momencie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego czas ten się wydłużył, to obecnie powrócił on już do początkowej formy. Aby zgłosić sprzedaż samochodu masz 30 dni, aby odwiedzić wydział komunikacji. Z kolei dla towarzystwa ubezpieczeniowego termin ten wynosi jedynie 14 dni.
Zgłoszenie sprzedaży samochodu – podsumowanie
Bardzo często zadawane pytania dotyczą terminu, a w którym należy zgłosić sprzedaż samochodu. Termin ten wynosi 30 dni. Zadbanie o to, aby mieć potrzebne dokumenty sprawi, ze złożenie wniosku będzie szybsze i przebiegnie bez zbędnych komplikacji.
Potrzebować będziesz następujących informacji:
- pojemność silnika,
- marka pojazdu,
- karta pojazdu,
- dane nabywcy,
- dane zbywcy (jak np. adres miejsca zamieszkania, imię i nazwisko)
- numer rejestracyjny,
- numer VIN.
Uzyskując urzędową adnotację na umowie możesz być pewny, że wywiązałeś się ze swojego obowiązku w terminie. Warto pamiętać, że wizyta w urzędzie starostwa powiatowego to nie jedyne miejsce, które musisz odwiedzić. W terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o sprzedaży musisz udać się do zakładu ubezpieczeń i poinformować swojego ubezpieczyciela o zmianach.
Przeczytaj również na blogu: