Samochody osobowe to pojazdy składające się z tysięcy różnych części. Z czasem ich wymiana jest konieczna do tego, aby auto mogło dalej cieszyć użytkownika i być w pełni bezpieczne. Przychodzi jednak taki moment, w którym naprawa samochodu staje się zwyczajnie nieopłacalna. Wówczas jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest oddanie pojazdu na auto złom. Decydując się na taką opcję jesteśmy w stanie zarobić nieco pieniędzy, w zależności od tego jaka jest waga naszego pojazdu. Warto zapoznać się z wszelkimi formalnościami i kwestiami, które będą w takim przypadku konieczne do załatwienia. Sprawdzimy dziś także, czy za złomowanie samochodu się płaci, a jeżeli tak – to na jakiego rzędu wydatek musimy być przygotowani. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Dlaczego złomuje się auta?
Jak zezłomować samochód używany?
Sprzedaż samochodu na części
Naprawa czy złomowanie?
Ile można zarobić złomując pojazd?
Dokumenty potrzebne do złomowania
Brakujące elementy w samochodzie a złomowanie
Czy warto złomować pojazdy?
Formalności po pozbyciu się auta
Podsumowanie – ile można dostać na auto na skupie?
Dlaczego złomuje się auta?
Stary samochód używany może być nieco problematyczny. Kwestia pojawiającej się korozji, zużywających się elementów w pojeździe może prowadzić do sytuacji, w której ostateczny koszt remontu znacząco przekraczałby wartość pojazdu. W takim przypadku stacja demontażu pojazdów jest rozwiązaniem, które ułatwi Ci życie. Złomowanie auta pozwala bowiem na pozbycie się samochodu szybko i bezproblemowo.
Dodatkowym plusem w tym przypadku jest również to, że za złomowanie samochodu otrzymamy określoną gotówkę. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, ile płacą za auto na złomie, powinniśmy udać się do zlokalizowanego w pobliżu naszego miejsca zamieszkania punktu, gdzie pracownik z pewnością udzieli nam takiej informacji. Każdego roku na skup aut trafia cała masa pojazdów, które nie nadają się już do codziennej jazdy po naszych drogach.
Jak zezłomować samochód używany?
Złomowanie pojazdu nie jest zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się to początkowo wydawać – musimy tylko wziąć pod uwagę pewne kluczowe kwestie, które nie powinny umknąć naszej uwadze. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że kasacja pojazdu powinna odbywać się w uprawnionej do tego firmie. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów z późniejszym wyrejestrowaniem auta. Po zezłomowaniu pojazdu powinieneś otrzymać dokument z którym udasz się do wydziału komunikacji.
Złomowanie auta należy zgłosić również do ubezpieczyciela. Wówczas za niewykorzystane dni ze składki OC można ubiegać się o zwrot kosztów. Jest to więc niezwykle opłacalne, szczególnie jeśli chcesz pozbyć się samochodu szybko i potrzebujesz przy tym łatwej gotówki. Złomowanie aut wbrew pozorom może okazać się bardzo korzystne. Wszystko zależy od cennika oraz obsługi danej stacji demontażu pojazdów. Ważne jest także wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu.
Sprzedaż samochodu na części
Innym rozwiązaniem związanym z pozbyciem się pojazdu jest jego sprzedaż na części. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jest to wówczas możliwość szybkiego spieniężenia auta. Na każdą część należy znaleźć kupca, a w zależności od popytu może to nieco potrwać. Sprzedaż części na własną rękę może zająć sporo czasu. Pamiętajmy także, aby sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie auta nie ucierpi, jeżeli zdecydujemy się na ten dość drastyczny krok!
Są również osoby, które odkupują używane pojazdy właśnie po to, by później sprzedać je na części. Jeśli auto jest w dobrym stanie i sporo części nadaje się na sprzedaż to jest to coś, nad czym warto pomyśleć. Gdy dana osoba chce zaproponować uczciwą cenę za cały samochód to jego sprzedaż może być opłacalna.
Elementy takie jak aluminiowe felgi, wnętrze, zawieszenie czy też silnik mogą osiągać spore kwoty w zależności modelu samochodu. Rok produkcji również ma w tym przypadku spore znaczenie. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w tym, ile co kosztuje, rozmowa z potencjalnymi kupcami będzie mało owocna.
Naprawa czy złomowanie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto naprawiać swój samochód osobowy. Pytanie to nie jest jednak takie proste, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników. Głównym z nich powinno być przede wszystkim to, czy samochód opłaca się naprawiać i czy ostateczna wartość remontu nie przekroczy całkowitej ceny pojazdu.
Duże znaczenie ma też to, czy zależy Ci na swoim aucie. Model samochodu odgrywa tutaj istotną rolę – niektóre auta warto naprawiać, ponieważ zaliczają się one do youngtimerów. Wówczas ich wartość wraz z biegiem czasu będzie jedynie rosnąć. Używany samochód tego typu, jeśli jest zadbany, będzie kosztować sporo pieniędzy i w ostatnim czasie ten trend szczególnie dobrze widać.
Ile można zarobić złomując pojazd?
Sporo osób myśli, że złomowanie samochodu się nie opłaca i że w takim przypadku ciężko jest uzyskać zadowalającą kwotę. Pytanie brzmi – czy aby na pewno? Ile tak naprawdę płacą skupy samochodów?
Jeśli chodzi o złomowanie auta to większą popularnością cieszą się tutaj przede wszystkim samochody stare, zaniedbane i zepsute, których naprawa się nie opłaca. To ile płacą skupy samochodów zależy głównie od wagi pojazdu. Im więcej kilogramów, tym większa będzie jego wartość. Cennik można najczęściej znaleźć w konkretnym skupie aut.
Skup samochodów musi oczywiście również na złomowaniu nieco zarobić – najczęściej jest to niewielka prowizja, ale dzięki niej masz przynajmniej pewność, że wszystko odbędzie się według właściwych procedur.
Wiele osób decydujących się na złomowanie pojazdów, czy to starego samochodu czy nowego zastanawia się ile dostane za auto na złomie. Oczywiście to zasadne pytanie, bo ile dają za auto na złomie jest kluczowym elmentem dla osoby chcącej pozbyć się samochodu.
Dokumenty potrzebne do złomowania
Decydując się na złomowanie samochodu nie można zapominać o kilku istotnych sprawach – przykładowo o dowodzie rejestracyjnym. Będzie on niezbędny do tego, by móc zezłomować auto. Jeśli pojazd nie jest zarejestrowany, niezbędne będzie przywiezienie umowy kupna sprzedaży. Również dokument potwierdzający tożsamość taki jak na przykład dowód osobisty będzie czymś, co należy mieć przy sobie. Jeżeli natomiast chcesz oddać na auto złom auto, które nie należy do Ciebie, konieczne będzie odpowiednie zaświadczenie właściciela pojazdu. Bez niego okazać się może, że wyrejestrowanie auta stanie się nie tylko dość utrudnione, ale w niektórych przypadkach nawet niemożliwe.
Brakujące elementy w samochodzie a złomowanie
Warto pamiętać o tym, że za brak poszczególnych elementów w aucie skupy płacą mniej od kilkudziesięciu groszy do nawet złotówki. Jeśli więc sprzedajesz niektóre elementy jak na przykład silnik czy też wnętrze auta osobno, musisz liczyć się z tym, że skup samochodów nie zapłaci tyle, co w przypadku kompletnego auta.
Używane wozy można sprzedawać na różne sposoby, ale skupy aut to przede wszystkim oszczędność czasu. Skupy samochodów odkupują używane samochody na terenie całej polski. Sporo kierowców korzysta z takiego rozwiązania, bo to prosta metoda na sprawne pozbycie się problemu w postaci niesprawnego auta.
Czy warto złomować pojazdy?
Od tego czy warto sprzedać auto na skupie samochodów zależy kilka spraw. Istotna jest tutaj na pewno kwestia historii pojazdu. Jeśli auto było zadbane przez lata, ale w ostatnim czasie zepsuło się kilka elementów to można pomyśleć o naprawie. Jeśli jednak usterki nie były usuwane i z czasem nazbierało się ich zbyt wiele, a maksymalne przyspieszenie znacząco się pogorszyło, złomowanie samochodu może być lepszym wyjściem.
Skup oferuje gotówkę od ręki, więc pieniądze otrzymasz jeszcze w tym samym dniu, w którym złomujesz pojazd. Jeśli więc nie zależy Ci na sprzedaży auta po większej cenie, ale jednocześnie zbyt długim oczekiwaniu to skup aut będzie rozwiązaniem dla Ciebie – szybkość transakcji działa tutaj na Twoją korzyść.
Formalności po pozbyciu się auta
Gdy auto będzie już zezłomowane przez doświadczonych specjalistów, skup aut powinien dać Ci specjalne zaświadczenie, z którym udajesz się do wydziału komunikacji oraz swojego ubezpieczyciela. Na jego podstawie wydział stwierdza, że pojazd nie jest już w Twoim posiadaniu.
Pozbycie się samochodu w taki sposób jest zdecydowanie najszybszą opcją, która nie wymaga dużego wysiłku. Całość można załatwić w dosłownie jeden dzień. Warto znaleźć więc skup aut w swojej okolicy i dowiedzieć się, ile w takim miejscu płacą za samochód, który nie nadaje się już do dalszej jazdy.
Podsumowanie – ile można dostać za auto na skupie?
Skup samochodów to w dzisiejszych czasach zdecydowanie najszybszy sposób na to, by pozbyć się własnego auta, szczególnie jeśli jego stan pozostawia wiele do życzenia. W momencie gdy pojazd jest kompletny, można za niego dostać całkiem niezłą sumę, a czas transakcji będzie krótki – pieniądze tak naprawdę dostaniesz do ręki.
W zależności od wagi samochodu jego ostateczna cena może wynosić nawet kilkaset złotych. Skupy płacą od ręki – wystarczą podstawowe dokumenty i w ciągu kilku chwil otrzymamy do ręki gotówkę i zaświadczenie, z którym wystarczy udać się do urzędów.
W przypadku starych aut złomowanie to o wiele lepsze rozwiązanie, niż próba sprzedaży niesprawnego samochodu drugiej osobie.
Sprawdź ofertę: