Sprzedaż samochodu może wydawać się dość skomplikowanym procesem. Niełatwo jest znaleźć nowego właściciela, jeśli używany samochód niezbyt dobrze się prezentuje. Wielu z nas chce sprzedać samochód szybko, zaniżając wartość samochodu. Nie zawsze to działa. Sprawdź, jak sprzedać auto i jakich formalności dopełnić!
Spis treści
Przygotowanie samochodu do sprzedaży
Jak zachęcić klienta? Wizyta w myjni i estetyczne wnętrze
Jak sprzedać samochód? Przygotuj potrzebne dokumenty
Jakie pytania może mieć do Ciebie kupujący?
Wycena samochodu — weź pod uwagę negocjacje
Gdzie wystawić samochód na sprzedaż?
Ogłoszenie — jakich informacji nie może zabraknąć?
A może sprzedaż samochodu do skupu?
Jakich dokumentów nie może zabraknąć podczas sprzedaży samochodu?
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?
Formalności po sprzedaży auta — co musisz wiedzieć?
Zgłoszenie sprzedaży do wydziału komunikacji
Zgłoszenie sprzedaży do ubezpieczyciela
Podsumowanie
Przygotowanie samochodu do sprzedaży
Sprzedaż auta nie jest tak łatwa, jak nam się wydaje. Czasem nie wystarczy jedynie ogłoszenie sprzedaży samochodu i podana cena. Jeśli chcesz sprzedać używane auto, trzeba się do tego bardziej postarać. Ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu, aby potencjalny nabywca miał na czym zawiesić oko. W Internecie nie brakuje ogłoszeń różnorodnych pojazdów, dlatego trzeba się postarać, aby to właśnie Twój został samochodem marzeń potencjalnego klienta.
Jak zachęcić klienta? Wizyta w myjni i estetyczne wnętrze auta
Nieodzowna podczas przygotowywania samochodu do sprzedaży jest wizyta na myjni. Idealnie czysty samochód jest znacznie bardziej atrakcyjny. Wyczyszczone dywaniki dobrze będą świadczyć o Tobie, jako o sprzedającym. Nie myj silnika. Ten element wystarczy delikatnie przetrzeć szmatką. Warto zadbać o wizualny wygląd auta, bo w pierwszej kolejności kupujący zwraca uwagę na estetykę i czystość, a nie na lepsze wyposażenie. Jeśli sprzedajesz auto, zadbaj o jego czystość i wygląd wizualny, inaczej możesz się mocno rozczarować.
Jak sprzedać samochód? Przygotuj potrzebne dokumenty
Sprzedaż używanego auta to sporo formalności. Jeśli chcesz wystawić auto, upewnij się, że masz wszystkie dokumenty. Bardzo ważny jest dowód rejestracyjny, tablice oraz aktualna polisa ubezpieczeniowa. Karta pojazdu to kolejny element dokumentacji, który się przyda. Masz książkę serwisową? Nie wahaj się jej wykorzystać, by pokazać więcej zalet samochodu, jak i udowodnić, że nie potrzebuje wkładu finansowego.
Jakie pytania może mieć do Ciebie kupujący?
Jeśli chcesz sprzedać samochód, musisz być przygotowany na ewentualne pytania ze strony kupującego. Będzie chciał poznać historię auta, stan techniczny od podszewki oraz wszelkie ogniska korozji, jeśli takie występują. Nowy właściciel będzie ciekawy, jak mocno zużyte są konkretne elementy samochodu. Numer VIN pozwoli sprawdzić, czy samochód miał jakieś stłuczki.
Wycena samochodu — weź pod uwagę negocjacje
Bardzo istotna podczas sprzedaży samochodu jest jego wycena. Wartość auta jest zależna od tego, jaka to marka i model. Na cenę wpływa rok produkcji oraz wyposażenie. Dobrej jakości samochód z pewnością będzie kosztował więcej, niż średnia wycena. Zwróć uwagę na to, że podczas transakcji klient może próbować negocjacji. Warto podać cenę nieco wyższą, niż faktycznie.
Gdzie wystawić samochód na sprzedaż?
Jeśli samochód nie wymaga już żadnej naprawy i lśni czystością, koniecznie trzeba zrobić dobre zdjęcia. Musisz zadbać o to, żeby w treści ogłoszenia znalazły się wszystkie niezbędne informacje. Trzeba napisać, w jakiej formie jest silnik, jaki przebieg ma samochód oraz wymienić wszystkie zalety samochodu. Daj znać w ogłoszeniu u możliwości odbycia jazdy testowej.
Ogłoszenie — jakich informacji nie może zabraknąć?
Sprzedaż samochodu krok po kroku jest dość skomplikowana. Aby sprzedaż auta przyniosła jak najmniej nieprzyjemności, warto w ogłoszeniu podać wszystkie istotne informacje. Zupełne minimum to marka, model, rocznik czy pojemność pojemnika. Przebieg, wyposażenie oraz stan techniczny skrzyni biegów to kolejne ważne aspekty. W ogłoszeniu należy podczas adres zamieszkania, by kupujący wiedział, jak daleko musi jechać.
A może sprzedaż samochodu do skupu?
Jeśli nie chcesz poświęcać swojego prywatnego czasu, by sprzedać samochód, wystarczy zdecydować się na sprzedaż auta do skupu. Sprzedaż samochodu do komisu to możliwość szybkiego sfinalizowania transakcji. Sprzedający nie ma jednak wielu możliwości, jeśli chodzi o cenę. Skupy zwykle posiadają własne wyceny, do których trzeba się dostosować. Masz jednak gwarancję, że już pierwszego dnia od wystawienia samochodu, znajdzie się kupiec z gotówką.
Jakich dokumentów nie może zabraknąć podczas sprzedaży samochodu?
Od czego zacząć sprzedaż samochodu? Jeśli kupujący obejrzał samochód i chce go zakupić, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Istotny jest dowód rejestracyjny, aktualna polisa ubezpieczeniowa oraz karta pojazdu. Jeśli masz dowód zakupu auta czy książkę serwisową, również dobrze byłoby je przygotować w dniu sprzedaży auta. Niektórzy kupcy są bardzo dociekliwi, dlatego nie zaszkodzi mieć przy sobie rachunki za naprawy i zakup części.
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?
Chcąc sprzedać samochód, należy z zainteresowanym klientem podpisać umowę kupna sprzedaży. Poza najważniejszymi danymi kupującego i sprzedającego należy umieścić w niej umieścić markę samochodu, model, numer VIN, numer rejestracyjny czy numer karty pojazdu. Wszystkie samochody powinny posiadać te właśnie numery i dokumenty. W innym wypadku nowy właściciel może mieć problemy w wydziale komunikacji. Ważną informacją na umowie jest też cena.
Formalności po sprzedaży auta — co musisz wiedzieć?
Twoim autem odjechał zadowolony nowy właściciel? Jeśli tak, na pewno w Twojej głowie zrodziło się pytanie odnośnie tego, co trzeba zrobić w najbliższym czasie. Wbrew pozorom sprzedającego również czeka kilka formalności po udanej sprzedaży samochodu. Koniecznością jest zgłoszenie zbycia samochodu. Nie praktykuje się wyrejestrowywania pojazdów.
Zgłoszenie sprzedaży do wydziału komunikacji
Jeśli pozbyłeś się ze swojego domu samochodu, obowiązkiem Twoim jest złożenie do wydziału komunikacji odpowiedniego wniosku. Wniosek należy złożyć w tym samym wydziale, w którym wcześniej rejestrowano samochód. Trzeba dokonać tego w ciągu 30 dni. Warto zrobić to jednak znacznie wcześniej, ponieważ może dojść do nieporozumienia. Jeśli kierujący pojazdem otrzyma mandat, a ten pojazd nadal będzie zarejestrowany na Twoje nazwisko, najprawdopodobniej mandat zostanie wysłany właśnie do Ciebie.
Zgłoszenie sprzedaży do ubezpieczyciela
Jeśli Twój pojazd odnalazł nowego właściciela, musisz zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Tylko dzięki temu Twoja polisa nie zostanie automatycznie przedłużona. Sprzedałeś samochód szybciej, niż zapłaciłeś ratę polisy? Zgłoś to, a przejdzie ona na nabywcę auta. Jeśli nowemu właścicielowi dość szybko przytrafi się pierwsza stłuczka, ewentualna szkoda zostanie przypisana jemu, nie Tobie. Na szczęście większość firm ubezpieczeniowych idzie na rękę swoim klientom i wysyła gotowy wzór, który należy wypełnić odpowiednimi danymi. Samochody przechodzą z rąk do rąk i nie jest to nic dziwnego. Trzeba jedynie pilnować, aby formalności zawsze zostały wypełnione do samego końca.
Podsumowanie
Jak sprzedać samochód? Sprzedaż auta sama w sobie nie jest trudna. Wszystko zależy od tego, czy wolimy zrobić to szybko i sprawnie, a może powoli i z większym zyskiem. Warto wystawić samochód na chwilę na portale internetowe, aby zobaczyć, że ogłoszenie generuje jakiekolwiek zainteresowanie. Jeśli nie, możemy skupić się na tym, aby samochód sprzedać w skupie i mieć już ten temat za sobą. Cena samochodu w skupie będzie zależała od tego, co w aucie jest dobrej jakości. Używany samochód to dość ciężka ruchomość do sprzedaży. Niektórzy z nas muszą się postarać, aby faktycznie się udało.
Polecane wpisy na blogu: