Skupy samochodów, jak sama nazwa wskazuje, zajmują się kupnem samochodów używanych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybkość realizacji sprzedaży samochodu oraz prostota całego procesu. Wypłatę w formie gotówki lub przelewu dostaniesz praktycznie od ręki jeszcze tego samego dnia. Wysokość wynagrodzenia jest jednak bardzo zróżnicowana – wiele zależy od stanu technicznego danego auta. A co dokładnie ma wpływ na wartość pojazdu i jak dużo można dostać za używane samochody w skupie samochodów?
Spis treści
Jak działają skupy aut?
Jakie auta kupują skupy samochodów?
Skup aut nie przyjął samochodu – co zrobić?
Ile płacą skupy za używane samochody?
Od czego zależy ostateczna cena za auto?
Cena a model samochodu
Szacowana stawka w skupie aut
Jak wygląda sprzedaż samochodu w skupie?
Jakie dokumenty trzeba okazać w skupie?
Czy warto sprzedać auto w skupie aut?
Jak działają skupy aut?
W ostatnim czasie skupy samochodów stały się bardzo popularne na terenie całej Polski. Skupy samochodów pełnią funkcję pośrednika między sprzedającym auto a następnym kupcem. Skup aut kupuje dany pojazd, a następnie sprzedaje je za wyższą cenę. Uzyskana w ten sposób prowizja stanowi zysk skupu. Skup auta opłaca się często bardziej niż złomowanie samochodu, gdzie można dostać zaledwie około kilkudziesięciu groszy za kilogram samochodu. Skup samochodów sprzeda uszkodzone auto na części, a to, czego nie da się sprzedać, odda na auto złom.
W takich miejscach można sprzedać każdy samochód używany, bez względu na jego stan, kolor, markę czy model. Wynagrodzenie otrzymuje się natomiast w formie gotówki lub przelewu na konto na specjalne życzenie klienta.
Jakie auta kupują skupy samochodów?
Skup samochodów używanych kupuje pojazdy w każdym stanie i każdej klasy. Oznacza to, że można w nim sprzedać samochód osobowy i dostawczy. Nie ma tutaj znaczenia marka, kolor czy model samochodu. Możliwe jest spieniężenie zarówno nowego auta, jak i starego samochodu.
Skup aut nie przyjął samochodu – co zrobić?
W skrajnych przypadkach np. w razie bardzo zepsutego auta pojazd może nie zostać przyjęty do skupu aut. Wówczas możesz zezłomować samochód. W takim przypadku konieczne jest oddanie auta do stacji demontażu pojazdów. Nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym – bez niego nie zezłomujesz samochodu. Potrzebne będą również tablice rejestracyjne i inne niezbędne dokumenty. Stacja demontaży wyda Ci zaświadczenie, z którym musisz udać się do wydziału komunikacji.
Ile płacą skupy za używane samochody?
Wiadomo, że każdy sprzedający chciałby otrzymać za swój samochód jak najwięcej pieniędzy. Czasami bardziej opłaca się sprzedać auto na własną rękę, jeśli dysponuje się czasem i pieniądze nie są potrzebne na już. Jednak często samochód jest w tak kiepskim stanie technicznym, że sprzedaż do skupu opłaca się bardziej niż złomowanie auta. Wysokość wynagrodzenia za dane auto jest zależna od wielu czynników i nie jest stała – do każdego klienta podchodzi się indywidualnie.
Od czego zależy ostateczna cena za auto?
Na wartość samochodu w skupie samochodów wpływ ma przede wszystkim stan techniczny auta – skup nie kupuje wartości sentymentalnej. Najwięcej wart będzie samochód utrzymany w dobrym stanie, bez widocznych ognisk rdzy, cieszący się dużą popularnością, a do tego niezawodny. Duże znaczenie ma więc rocznik auta i jego przebieg, a także wersja i stan silnika oraz ogólny poziom eksploatacji samochodu.
Cena a model samochodu
W wielu przypadkach wiele zależy również od modelu samochodu, ponieważ za niektóre marki płaci się więcej. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie samochodu, takie jak aluminiowe felgi, klimatyzacja czy czujniki parkowania.
Szacowana stawka w skupie aut
Dokładną cenę za dane auto można poznać dopiero po jego wycenie wykonanej przez pracownika skupu. Każdy skup aut dostosowuje bowiem swoje ceny indywidualnie do każdego klienta. Można jednak przyjąć, że w skrajnych przypadkach za dane auto można otrzymać od 300 zł do nawet 200 tys. zł.
Zazwyczaj skup aut proponuje cenę z zakresu 70-80% realnej wartości pojazdu. Jeśli jednak samochód jest w bardzo złym stanie, wartość pojazdu określa się na podstawie jego wagi.
Jak wygląda sprzedaż samochodu w skupie?
Pierwszym krokiem w transakcji ze skupem aut jest proces wyceny pojazdu. Skup proponuje wówczas cenę, którą klient może zaakceptować lub nie. Sprzedaż auta odbywa się na podstawie umowy kupna-sprzedaży, którą podpisuje się między właścicielem pojazdu a skupem aut. Wówczas następuje wypłata wynagrodzenia – pieniądze otrzymasz jeszcze tego samego dnia.
Jakie dokumenty trzeba okazać w skupie?
Przy sprzedaży auta w skupie niezbędne będą:
- dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty)
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- karta pojazdu,
- inne dokumenty związane z samochodem.
Czy warto sprzedać auto w skupie aut?
Sprzedaż samochodu w skupie niesie wiele korzyści. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu i nerwów związanych ze sprzedażą samochodu na własną rękę. Ponadto, w skupie gotówkę otrzymasz bezpośrednio do ręki bez zbędnych formalności. Co równie ważne, skup aut przyjmuje każdy samochód używany, bez względu na jego markę czy model.
Podsumowanie
Skup samochodów to doskonały sposób na to, aby legalnie pozbyć się pojazdu osobowego lub dostawczego szybko i bez zbędnych formalności. Złomowanie auta to ostateczna opcja – skup zapłaci Ci więcej! Profesjonalna wycena, błyskawiczna realizacja transakcji i brak formalności – to właśnie zalety skupów samochodów!
Polecane wpisy na blogu: