Obiegowa opinia głosi, że samochód wyjeżdżający z salonu dealera traci na wartości nawet kilkanaście procent w kilka minut. Z roku na rok wyraźnie widoczna jest dalsza utrata ceny handlowej pojazdu. Jednak najbardziej dotkliwej straty w tym zakresie doświadcza właściciel, który weźmie udział w wypadku – bez względu na to, kto go spowodował. Zawsze już będzie w przyszłości sprzedawał samochód powypadkowy, nawet jeśli wygląda doskonale. Ile wynosi strata wartości handlowej pojazdu po wypadku?
Czym jest utrata wartości handlowej pojazdu?
To naturalne, że wypadek, w którym udział bierze Twoje auto, obniża jego realną wartość. Mowa jest tu o utracie wartości handlowej pojazdu. W takiej sytuacji tracisz nie tylko na cenie auta, gdybyś chciał je w przyszłości sprzedać, ale i na jego naprawie.
Jeśli to Ty odniosłeś szkody materialne na skutek działania sprawcy wypadku drogowego, pokryjesz je z jego ubezpieczenia OC. Jednocześnie jednak możesz ubiegać się o odszkodowanie za utraconą wartość handlową pojazdu. Jego wysokość ustalana jest jako różnica między wartością auta przed zaistnieniem szkody, a wartością pojazdu naprawionego po szkodzie. Świadczenie to jest Ci należne niezależnie od Twoich ewentualnych planów zbycia samochodu w przyszłości.
Ile wynosi utrata wartości handlowej po wypadku?
Nie ma wątpliwości co do tego, że na wolnym rynku wartość pojazdu spada, jeśli uczestniczył on w wypadku. Kolizja powoduje, że wartość samochodu jest niższa, ale o ile? Nie ma przepisów, które regulowałyby tę kwestię.
Jednak można ją wyliczyć na podstawie Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów, która została przygotowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych. Wskazano w niej, że ubytek wartości można szacować dla samochodów osobowych i terenowych nie starszych niż 6 lat oraz dla pojazdów ciężarowych do 3,5 tony, które mają nie więcej niż 4 lata.
Podstawą do określenia ubytku wartości pojazdu stanowią dwie ważne kwestie:
- Ustalenie stanu technicznego pojazdu przed uszkodzeniem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy pojazd był wcześniej naprawiany oraz w jakim zakresie,
- Określenie zakresu uszkodzeń pojazdu, ustalenie możliwości oraz technologii przywrócenia technicznego i estetycznego stanu sprzed kolizji.
Właściwie każda naprawa blacharska, która niezbędna jest zwykle po zaistnieniu szkody majątkowej w pojeździe, wpływa na spadek wartości auta. Jak duży? Wszystko uzależnione jest od wielkości szkody. Jeśli dane auto ma za sobą naprawę blacharską, powypadkową, jego wartość może być niższa nawet o ponad 20 proc., choć wiele zależy od sposobu i jakości naprawy.
Sprzedaż samochodu powypadkowego może być trudna, a zatajanie tego faktu przed potencjalnymi kupującymi nie popłaca – istnieją już narzędzia pozwalające na sprawdzenie, czy samochód brał udział w kolizji. Niemniej sprzedaż do naszego skupu aut może oznaczać dla właściciela łatwy sposób na zbycie pojazdu powypadkowego, w atrakcyjnej, rzetelnie określonej cenie. Prowadzimy skup aut w Bochni, skup samochodów w Opolu i w wielu innych miejscowościach w Polsce. Kupujemy auta marek Skoda, Fiat i nie tylko.